18. června MIMOŘÁDNĚ v 16 a v 19.30 h - NIKDY NEODVRACEJ ZRAK

3.6.2019

Německo/Itálie, 2018. Režie: Florian Henckel von Donnersmarck, 188 min

Velké a malé dějiny se prolínají v životním příběhu umělce, jehož postava je inspiro-vána německým malířem Gerhardem Richterem, světově nejdráže prodávaným žijícím autorem. Strhující snímek je dílem oscarového režiséra Floriana Henckela von Donnersmarck. Kurt (Tom Schilling) se poprvé s moderním uměním seznámil jako dí-tě na výstavě „zvrhlého umění“ pořádané nacisty. Po válce pak prokáže svůj talent a studuje výtvarnou akademii ve východoněmeckých Drážďanech.

Zde potkává Ellie (Paula Beer) a je přesvědčen, že našel lásku svého života. Její otec, prominentní lékař Carl Seeband (Sebastian Koch), s jejich vztahem však zásadně nesouhlasí a snaží se jej jakýmikoliv prostředky zničit. To, co nikdo z nich zatím netuší, je skutečnost, že jejich životy jsou již dávno propojeny hrozným zločinem, do kterého byl Seeband za války zapleten.

Kurtovi a Ellie se nakonec podaří odejít do západoněmeckého Düsseldorfu. Kurt pokračuje ve studiu a hledá ve svobodném světě svůj nový, moderní výtvarný styl. Životní prožitky a traumata se Kurtovi nakonec stávají inspirací, díky níž začíná tvořit osobité obrazy, které odrážejí nejen jeho vlastní osud, ale i pocity celé poválečné generace.