19. března v 17 a 19.30 h - SKLENĚNÝ POKOJ - premiéra

28.2.2019

Česko/Slovensko, 2019. Režie: Julius Ševčík, 98 min

Na kopci nad Brnem vyrostl počátkem třicátých let minulého století zázračný dům, mistrovské dílo modernistické architektury z betonu a oceli, jehož stře-dobodem je „Skleněný pokoj“. Slavný architekt von Abt ho navrhl pro křesťan-sko-židovský novomanželský pár, bohatého podnikatele Viktora Landauera a jeho ženu Liesel.

Na život, jaký si kultivovaná mladá žena pro svou rozrůstající se rodinu vysnila, prostoupený světlem a klidem průzračného prostoru, naplněný láskou a umocněný vztahem s nerozlučnou přítelkyní Hanou, vrhá sílící nacismus hrozivý stín. V panice a zmatku, provázejících německou invazi, prchají Landauerovi za dramatických okolností z Československa.

Po jejich ochodu přechází vila z českých rukou do nacistických, pak do sovětských, až se opět vrátí do majetku československého státu. Lidské osudy s ní svázané procházejí tragickými zvraty, ale krystalická dokonalost skleněného pokoje stále zasahuje nesmírnou gravitací každého, kdo se dostane do jeho blízkosti. Předlohou k filmu se stal stejnojmenný bestseller anglického spisovatele Simona Mawera, jehož příběh je inspirován skutečným osudem brněnské vily Tugendhat. V r. 2009 byl román nominován na Man Bookerovu cenu.

Režisér Julius Ševčík (*1978) využil svého širokého profesionálního rozkročení mezi Českou republikou a americkým Los Angeles, aby natočil film ve skvělém mezinárodním obsazení. Ústřední trojici tvoří švédská herečka Hanna Alström, nizozemská herečka a zpěvačka Carice van Houten spolu s Dánem Claesem Ban-gem, jako architekt von Abt se představí Karel Roden.