21. května v 17 h a v 19.30 h - Šťastný Lazzaro

2.5.2019

Itálie/Švýcarsko/Francie/Německo, 2018. Režie: Alice Rohrwacher, 125 min

Šťastný Lazzaro (dle recenzentky Mirky Spá-čilové „něžný italský Forrest Gump“) je zvláštní film, navzdory snovým prvkům divácky vstřícný, dokonce napínavý, zábavný a emotivně účinný, patřící ke skvostům současné italské kinematografie. Lazzaro je mladík tak dobrosrdečný a upřímný, až se některým lidem zdáhloupý.

Žije v odlehlé části Itálie v izolované komunitě rolníků, kteří už před desítkami let ztratili kontakt se zbytkem světa a bez nároku na mzdu, vzdělání nebo slušné životní podmínky tvrdě pracují pro svou vychytralou paní. Bez možnosti srovnání však žijí svým způsobem šťastně. Když skupinu zotročených venkovanů shodou náhod objeví policie, rolníci zjišťují, v jaké lži léta žili a s vidinou splněných snů se vydávají do města. Zatímco ostatní prožívají tvrdý střet s novou realitou, Lazzaro zůstává i uprostřed moderního světa až dojemně bezelstný a přirozený a působí jako střípek ztracené minulosti.

Magický film Alice Rohrwacherové skládá působivou poctu klasické kinematografii, z festivaluv Cannes si odvezl Cenu za nejlepší scénář.