25. června v 17 a 19.30 h - THE BEACH BUM

3.6.2019

USA/Francie/Velká Británie/Švýcarsko, 2019. Režie: Harmony Korine, 95 min

Bezstarostná jízda výstředního básníka s přezdívkou Moondog (a poezií mládeži nepřístupnou), plážového povaleče se širokým srdcem a bohémskou duší v podání nedostižného Matthewa McConaugheyho. Tak trochu jako kdyby se Big Lebowski bratrů Coenů posunul směrem ke Strachu a hnusu v Las Vegas Terryho Gilliama. Hlavní hrdina vypadá jako plážový povaleč, chová se jako plážový povaleč a ze všeho nejvíc to prostě a jednoduše je plážový povaleč, obejda a vagabund.

Věčně je pod vlivem čehokoliv omamného, co je zrovna po ruce, žije ve velkém stylu mimo jakákoliv popsatelná kritéria, životem projíždí podle pravidel vytvořených jen sobě na míru. Říká si Moondog. K tomu je ale básník a je až nechutně bohatý. Občas si na to dokonce vzpomene, stejně jako na to, že má dceru a ženu, která ho miluje a současně podvádí se slavným Snoop Doggem.

Moondog se potácí a svoje neuvěřitelné eskapády vyvádí stejně tak na ulici jako na luxusních večírcích, až po jednom z nich narazí autem do stromu a musí na „odvykačku“. Jenže tam není žádná zábava a už vůbec tam nejsou drogy ani „pořádný“ pití, proto raději uteče. Díky nehodě o všechno přišel, protloukat se po známých a po ulici mu ale vždycky slušelo. Je pořád v pohodě a přitom pořád něco píše.