28. května v 17 a 19.30 h - Nit z přízraků

2.5.2019

Velká Británie/USA, 2017. Režie: Paul Thomas Anderson, 130 min

Mít šaty od návrháře Reynoldse Woodcocka (Daniel Day Lewis) znamenalo v dynamické éře obrozujícího se poválečného Londýna dosáhnout vrcholu. Dáma musela mít dostatek peněz, patřičný rodokmen a odpovídající vychování, aby mohla vyrazit na večírek v jeho modelech, které byly vždy unikátní. Status génia si ale vybíral svou daň v podobě Woodcockovy totální emocionální vyprázdněnosti. Odtržen od reality všedního dne, neboť o vše praktické se starala jeho sestra, stavěl všechny ženy na roveň krejčovských panen.

Měl sice vždy po ruce nějakou milenku či múzu, ale stačilo, aby si ráno při snídani trochu hlasitěji mazala topinku máslem a už se pakovala z jeho života. Když v zapadlém přístavním městečku Reynolds objevil stydlivou servírku Almu a rozhodl se jí nabídnout momentálně uvolněné místo po svém boku, netušil, s čím si zahrává...

Nit z přízraků obdržela šest oscarových nominací, mezi nimi samozřejmě i tu pro představitele hlavní role. O to překvapivěji vyznělo prohlášení Daniela Day Lewise, že právě touto rolí hodlá svou hereckou kariéru ukončit.