4. června v 17 a 19.30 h - LADY BIRD

3.6.2019

USA, 2017. Režie: Greta Gerwig, 94 min

Komediální drama o dospívání jako permanentní vzpouře, třaskavých i láskyplných rodinných vztazích,
o dívce, která „žije na špatné straně kolejí“. Kdybyste si chtěli Christine (Saorise Ronan) jednoduše zaškatulkovat, zařadili byste ji mezi rebelky. Není nijak zvlášť hezká a pu-bertální pleť maskuje růžovými vlasy. Není nijak zvlášť chytrá a tenhle deficit vyrovnává tvrzením, že má umě-lecké sklony. Coby symbol vzdoru odmítá své křestní jméno, sama si říká Lady Bird a chce, aby ji tak oslovovali i všichni ostatní.

Když se s ní setkáme poprvé, absolvujeme její brutální hádku s matkou, po níž naštvaně vystoupí z auta. Jedoucího. A přitom je tahle věčně nabručená holka se zlomenou rukou (následek výše uvedeného incidentu) ve skutečnosti citlivá duše, která by se jen chtěla správně zamilovat najít smysl života, a je jen nervózní z toho, že se jí ani jedno zatím příliš nedaří.

V Cannes získala Lady Bird Zlatý globus jako nejlepší film plus další čtyři nominace, bojů o Oscary se účastnila dokonce v pěti kategoriích – nejlepší film, režie, původní scénář, herečka v hlavní i vedlejší roli.