4. prosince v 19.30 h - TINA A VORE

Švédsko/Dánsko, 2018. Režie: Ali Abbasi, 101 min.

Tina, podivínská a samotářská celní úřednice s ne právě přívětivým vzhledem, má podivný dar nepřirozeně vyvinutých čichových schopností. Na švédské hranici s Dánskem dokáže identifikovat kontraband tak, že u cestujících vycítí čichem strach, úzkost, pro-vinění i jiné emoce. Ačkoli je v práci při odhalování pašeráků úspěšná, její soukromý život za moc nestojí. S povalečským přítelem žije prázdný „pro forma“ vztah ve skromné chatě u lesa, a z rodiny jí zůstal jen dementní otec v ústavu. Přitahuje ji příroda a mno-hem více než s lidmi si rozumí s divokými zvířaty. Všechno se změní, když při své práci potká záhadného podezřelého vyvrhele, s podobně zvláštní tváří, jménem Vore. Oba jsou k sobě až záhadně silně přitahováni.

Ali Abbasi vyšel z krátké povídky Johna Ajvida Lindqvista Ať vejde ten pravý. Na letošním festivalu v Cannes byl snímek prodán do více než 25 evropských zemí a zvítězil v sekci Un Certain Regard. Film rovněž získal za Švédsko nominaci na Cenu americké filmové akademie OSCAR za nejlepší zahraniční film roku 2018 a je nominován na Evropskou filmovou cenu.