7. května v 17 a 19.30 h - HUMORISTA

2.5.2019

Rusko/Lotyšsko/Česko, 2019. Režie: Michal Idov, 100 min

Borise Arkadieva živí humor v době, kdy vás smích může existenčně zlik-vidovat. Polovina 80. let, Brežněv zemřel, Andropov zemřel a o Čer-něnkovi se šeptá, že to má taky za pár. Boris vystupuje s neškodným skečem o opičce a žije život prominenta, komika režimem nejen tolerovaného, ale i podporovaného. Pod povrchem se ale dusí. Humor je z podstaty svobod-ný a pohrdá hloupostí mocných. V Borisovi zuří vnitřní boj mezi konformistou a buřičem.

A to všev době, kdy humor může zabíjet. Tragikomedie Michala Idova (autor scénáře k filmu Léto o kultov-ních sovětských kapelách) otevírá téma schopnosti uchovat si vnitřní svobodu a integritu v totalit-ním režimu.

Titulní postavu ztvárnil mladý (38 let) a nepřehlédnutelný (196 cm) Jurij Kolokolnikov, který se již uplatnil mj. i v amerických koprodukčních filmech nebo v seriálu Hra o trůny.