9. dubna v 17 a 19.30 h - PRASE

31.3.2019

Írán, 2018. Režie: Mani Haghighi, 108 min

Íránské režiséry kdosi brutálně vraždí, jednoho po druhém. Hasan Kasmai je sice také režisér a podobně jako takový Džafar Panahí se nachází na černé listině islamistického režimu, ale smrt ne a ne přijít. Proč se tajemný zabiják vyhýbá zrovna jemu?
Ambiciózní, lehce hysterický a po-řádně chcípácký filmař se tedy vydává po krvavé stopě. Z jeho života se od té chvíle stává delirický trip plný nesmyslů, jinotajů a omylů.

Mani Hag-highi natočil částečně autobiografické ztřeštěné podobenství společnosti, která žije na pokraji strachu, ale nebojí se o své existenci promluvit s cynickým šklebem. Prase je drzý politický jinotaj, buranská crazy komedie i pokřivené kytarové sólo v cele autoritářského státu. Celosvětová pre-miéra se konala na Berlínském mezinárodním filmovém festivalu.