15. listopadu 2x - JENNIFER PEEDOMOVÁ

26.10.2022

HORA - v 17 h. Austrálie, 2017, 74 min.
ŘEKA - v 19.30 h. Austrálie, 2021, 91 min.

Jennifer Peedomová je australská režisérka známá pro své působivé portréty hrdinů ocitajících se v extrémních podmín kách. Byla nominována na cenu BAFTA a její snímky byly uvedeny na desítkách světových festivalů (IDFA Amsterdam, Sheffield, Toronto).

Její zatím nejúspěšnější snímek Šerpa je dokumentární rekonstrukci výstupu na Mount Everest, během něhož pod lavinou zemřelo šestnáct nepálských šerpů najatých zahraničními horolezci.

Film se stal třetím nejúspěšnějším australským dokumentem historie. Nejen na neblahé důsledky komercionalizace horolezectví se Peedomová zaměřuje také v Hoře, inspirované knihou britského spisovatele Roberta Macfarlanea Mountains of the Mind, která podrobně mapuje dějiny komplikovaného vztahu člověka a hor.

Jejím posledním filmem je Řeka, vizuálně podmanivý dokument zkoumající přírodní divy spojené s říčním umem. Překrásně vyhlazené skály, vyhloubená údolí a klikaté toky jsou díky nejmodernějším kamero

vým technologiím zaznamenané v dosud neviděném spektru. Poeticky laděný snímek, hledající paralely mezi vodou a lidmi, komentářem obohatil stejně jako u předešlého filmu Willem Dafoe