17. ledna v 17 h - DREAMING WALLS: HOTEL CHELSEA

29.12.2022

Belgie/Francie/Nizozemsko/Švédsko, 2022. Režie: Amélie van Elmbt, Maya Duverdier, 80 min. Koupí vstupenky na tento dokument máte zajištěn volný vstup na film The Doors od 19.30 h

Legendární newyorský hotel Chelsea býval v 60. letech minulého století útočištěm nejslavnějších undergroundových umělců své doby. Stopy tu zanechala Patti Smith, Janis Joplin, Jim Morrison, Dylan Thomas, Allen Ginsberg, Bob Dylan nebo Jimi Hendrix.

O nich aletento dokumentární film není. Temně poetický snímek s pohlcující atmosférou zachycuje možná jejich stíny, především je ale melancholickým portrétem fascinujícího, umírajícího ducha samotného hotelu, jehož udržují při životě jeho současní obyvatelé. Svérázné postavičky roztodivných nájemníků - umělců, pamětníků, šílenců a podivínů, kteří odmítli opustit hotel během jeho téměř desetileté rekonstrukce do podoby fádního „trendy“ místa.

Díky nim zůstal Chelsea hotel ještě chvíli zachovaný jako svébytný organismus, v němž stále přežívají sny, přestože jeho zdi už trochu páchnou hnilobou a něco nového se z něj teprve rodí...