18. října v 17 a 19.30 h - PODEZŘELÁ

2.10.2022

Jižní Korea, 2022. Režie: Čchan-uk Pak, 138 min

Po šesti letech od snímku Komorná se režisér Park Chan-wook (anglická transkripce jména) vrátil do Cannes, aby zde uvedl svou novinku. Zlatou palmu si Podezřelá navzdory velmi pochvalným recenzím neodvezla, ale Park se dočkal ocenění za nejlepší režii – a nutno uznat, že oprávněně. Jihokorejský estét totiž opět předložil dílo, které sice není po všech stránkách dokonalé, od prvních záběrů z něj však čiší suverénní autorské zpracování, jemuž je radost se oddat.

Snímek je prezentován jako detektivní romance, zaměřující se na vývoj jednoho (spíše) platonického vztahu na pozadí vyšetřování více kriminálních případů. Neustálé proplétání motivů lásky a vraždy však zároveň umocňuje atmosféru mysteriózního thrilleru opepřeného špetkou magického realismu. Málokdo dokáže vytvořit tak vrstevnaté a zároveň přirozené žánrové slitiny jako právě jihokorejští tvůrci.

Vedle Parka stojí za zmínku samozřejmě především Pong Džun-ho, stojící mimo jiné za oscarovým Parazitem. I v Podezřelé se však Parkovi daří kombinovat nevyřčenou temnotu lidských slabostí s lehce absurdním humorem, což je fascinující i matoucí zároveň. (zdroj: filmmoviezone.cz)