19. listopadu v 17 a 19.30 h - MANIFESTO

4.11.2019

Festival Můj život s poezií, ve spolupráci s PaNaMo / Austrálie/Německo, 2015. Režie: Julian Rosefeldt, 95 min

Manifesto skládá hold pro-měnlivé tradici a literární kráse uměleckých manifestů a záro-veň kriticky zkoumá roli umělce v dnešní společnosti. Čerpá z textů psaných futuristy, dadaisty, členy hnutí Fluxus, suprematisty, situacionisty, vyznavači hnutí Dogma 95 a příslušníky dalších uměleckých skupin a také z úvah jednotlivých umělců, architektů, tanečníků a filmařů.

Režisér Rosefeldt sestříhal a znovu poskládal třináct koláží, které pojednávají o uměleckých manifestech a skrze objektiv kamery předávají myšlenky tvůrců, jako jsou Claes Oldenburg, Yvonne Rainer, Kazimir Malevič, André Breton, Sturtevant, Sol LeWitt, Jim Jarmusch ad. Tyto „nové manifesty“ pak Cate Blanchett proměňuje v moderní výzvu k akci. Herečka se zde vtěluje do třinácti různých postav, mezi nimiž najdeme učitelku, loutkářku, hlasatelku zpráv, děl-nici v továrně nebo muže bez domova, a v neočekávaných kontextech vdechuje nový život pro-slulým i méně známým slovům uměleckých prohlášení.