2. listopadu v 17 h - ZEMĚ MEDU

1.11.2021

Film uvádíme v rámci multižánrového festivalu Můj život na planetě. Makedonie, 2019. Režie: Tamara Kotevska, Ljubomir Stefanov, 87 min.

Mezi dokumenty roku 2020 zazářila makedonská environmentální elegie Země medu. Film obdržel několik prestižních cen v Sundance, následně oble- těl svět, nadchl bezpočet kritiků i diváků a sérii úspěchů završil dvojicí oscarových nominací. Za využití trpělivého pozorování dává nahlédnout do soukromí jedné postavy, která čelí různým příkořím. Dvojice filmařů v odlehlé hornaté oblasti na severu Makedonie tři roky natáčela tureckou přistěhoval- kyni Atidže.

Houževnatá optimistka se stará o svou imobilní pětaosmdesátiletou matku, postupně přicházející o zrak, a sbírá med místních divokých včel, který pak prodává na trzích ve Skopje. Její dny mají podobnou náplň i rytmus, určovaný střídáním ročních období a východy a západy slunce. Film na příkladu Atidže zároveň nastoluje otázku, zda je ve světě řízeném exploatační kapitalistickou logikou udržitelný přístup založený na respektu k prostředí. T

yto pochybnosti se dostavují zejména poté, co do příběhu znenadání vstoupí početná turecká rodina...