21. června v 19.30 h - NOTRE-DAME V PLAMENECH

6.6.2022

Francie, 2022. Režie: Jean-Jacques Annaud , 110 min

Před třemi lety svět v přímém přenosu sledoval, jak ohnivé jazyky spalují jeden ze symbolů Paříže. Proč chrám Matky Boží nelehl popelem kompletně, s takřka dokumentární autentičností líčí hraný film Notre-Dame v plamenech od Jeana-Jacquese Annauda. Osmasedmdesátiletého francouzského režiséra proslavily snímky Jméno růže, Sedm let v Tibetu nebo Nepřítel před branami. Katastrofické drama o katedrále Notre-Dame je ale zřejmě jeho nejosobnějším. Katedrálu má na dohled z balkonu svého pařížského bytu a oheň jej fascinuje od roku 1981, kdy natočil pravěké dobrodružství

Boj o oheň. Annaud se drží faktů a zachovává chronologii událostí, počínaje mší slouženou na Modré pondělí 15. dubna 2019. S výjimkou katedrály a ohně, který klenotu gotické architektury zničil olověnou střechu, sanktusovou věž a také část vitrážových oken i nosných kleneb v chrámové lodi, drama nemá další hlavní postavy. Režisér do něj nevkládá fiktivní osobní příběhy.

Francouzsko-italský film tak vypráví o několika desítkách lidí. Snímek se povětšinou drží v civilní, věcné rovině, skoro jako takzvané dokudrama. Přispívá k tomu skutečnost, že Jean-Jacques Annaud neobsadil filmové hvězdy, ale méně známé, nicméně autenticky působící herce. S výjimkou několika přepjatě triumfálních motivů v partituře skladatele Simona Franglena se snímek úspěšně vyhýbá heroickému patosu.

Po celé téměř dvě hodiny je napínavý, přestože divák dopředu zná konec příběhu. (zdroj: Tomáš Seidl magazin.aktualne.cz)