23. listopadu v 17 a v 19.30 h - RYTÍŘI SPRAVEDLNOSTI

1.11.2021

Dánsko, 2020. Režie: Anders Thomas Jensen, 116 min

Jedna vyhozená svačina, jedno vlakové neštěstí a jeden muž posedlý čísly svedou dohromady partičku životem zkroušených lidí, jejichž šílený plán pomsty slouží ve snímku Anderse Thomase Jensena jako zcela nepravděpodobná, ale nadmíru účinná skupinová terapie. Příznivce dánského režiséra a scenáristy Anderse Thomase Jensena nejspíš nepřekvapí, jakým směrem se bude hrdinská výprava tohohle kolektivu antihrdinů ubírat, ani že sisnímek nevystačí s mantinely jediného žánru. Ty, co ale neznají třeba jeho Blikající světla nebo O kuřatech a lidech — jen dva příklady z pokračující série spolupráci s oblíbenci Mikkelsenem a Kaasem — dost možná běhemtematicky velmi těžkých úvodních minut napadne, jestli se někdo s označením „černá komedie“ jenom ošklivěnepřepsal.

Rytíři spravedlnosti nicméně do všech svých žánrových poloh jdou se stejnou razancí a přesvědčením.Vtipy jsou tu stejně břitké jako emoční hloubka vážnějších momentů a kulky stejně dobře mířené jako důmyslně osnované dějové zvraty. Jako v klasické jensenovině se tu míchá realita s absurditou. A přestože se celý film pohybuje převážně v temné, cynické rovině, jeho humor zůstává až neochvějně laskavý. (z recenze Kristiny Roháčkové zveřejněné 30. ledna 2021 na www.irozhlas.cz).