5. října v 17 h - JAN WERICH: KDYŽ UŽ ČLOVĚK JEDNOU JE…

29.9.2021

Česko, 2021. Režie: Martin Slunečko, Miloslav Šmídmajer, 105 min

Po čtyřech desetiletích od smrti jedné z největších legend českého divadla Jana Wericha vznikl jeho první velký filmový dokumentární portrét. Svobodné myšlení v nesvobodné společnosti přinášelo Werichovi mnoho úskalí a tato myšlenka prochází celým filmem. Stejně jako snaha tvůrců přiblížit fenomén chytrého humoru, který byl pro Jana Wericha charakteristický. Za filmem stojí zkušená dvojice Martin Slunečko a Miloslav Šmídmajer, která před dvěma lety natočila úspěšný dokument Miroslav Horníček: Humor není žádná sranda. „O Janu Werichovi nikdy nevznikl ‚velký’ bilanční dokument, tak jsme se pokusili to napravit. Werich si ho zaslouží, jeho život byl dramatický i inspirativní,“ osvětlil vznik filmu jeho producent a režisér Miloslav Šmídmajer.
Portrét mapuje klíčové okamžiky života Jana Wericha, vznik Osvobozeného divadla, boj proti fašismu, útěk před nacisty, působení ve Státech, rozčarování po návratu a střety s normalizačním režimem. Přináší i málo známá fakta o jeho útěku do Rakouska nebo o druhé emigraci do Ameriky. Filmem provázejí Jiří Suchý, Zdeněk Svěrák, Jiřina Bohdalová, Werichova vnučka Fanča či kamarádka jeho dcery Eva Tůmová.