5. října v 19.30 h - ZLOČIN V ŠANTÁNU

29.9.2021

Československo, 1968. Režie: Jiří Menzel, 83 min

Filmem Zločin v šantánu se režisér Jiří Menzel vrátil ke spolupráci se spisovatelem Josefem Škvoreckým (po Zločinu v dívčí škole z roku 1965). Mezitím si však získal věhlas coby autor oscarových Ostře sledovaných vlaků (1966) a stylové vančurovské tragikomedie Rozmarné léto (1967). Příběh, na jehož scénáři se Škvorecký podílel, se odehrává v bezčasí elegantního kabaretu, jemuž vévodí krásná zpěvač-ka Clara Regina (Eva Pilarová). Ta dostane od zamilovaného ministra perlový náhrdelník, který však ukradne její manžel-eskamotér. Vinu svalí na plachého zřízence Pepíčka (Jiří Suchý), jenž se v nespravedlivém světě plném intrik stává obětí slepé justice ve společnosti svého obhájce (Jiří Šlitr)...

Podobu navenek nezávazné hříčky, již zdobí písničky Suchého a Šlitra, ovlivnila temná společenská atmosféra po srpnu 1968: dvojici odsouzenců v podání semaforského dua nezbývá už nic jiného, než si společně zazpívat. Film byl z politických důvodů trezorovým, diváci ho mohli vidět až po roce 1989

Film uvádíme u příležitosti 90. narozenin plzeňského rodáka Jiřího Suchého