7. ledna v 17 a v 19.30 h - PORTRÉT DÍVKY V PLAMENECH

6.1.2020

Francie, 2019. Režie: Céline Sciamma, 120 min

Bretaň, Francie, rok 1760. Talentovaná malířka Marianne dostane zadání odjet do panského domu na izolovaném ostrově a namalovat tam svatební portrét Héloise – mladé dívky z bohaté rodiny, která na přání své matky právě opustila klášter, aby se provdala do Milána. Héloise domluvenému manželství vzdoruje tím, že se odmítá nechat portrétovat, Marianne proto hraje roli najaté společnice a maluje svůj objekt po večerech zpaměti. Mezi oběma dívkami postupně roste vzájemná přitažlivost umocněná blížícím se koncem svobody. V hlavní soutěži Cannes IFF 2019 získala režisérka Céline Sciamma za tento film ocenění Queer Palma a cenu za nejlepší scénář.

Představitelky obou hlavních rolí, Noémie Merlant a Adèle Haenel, byly nominovány na Evropskou filmovou cenu.